از اتاق خاطراتم بوی حلوا بلند شده است ! فاتحه ای بفرست ... شاید خدا گذشته ام را بیامرزد...
by : x-themes

بسم رب المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف


خدای متعال وعده داده است که مومنان و صالحان، وارثان زمین و حاکمان قدرتمند و خلیفه او خواهند بود که نتیجه و عکس العمل طبیعی ایمان و عمل صالح، به دست آوردن تمکن وقدرت و ریاست و خلافت معرفی شده است:

(وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفه امنا) (3) .

«به کسانی از شما که مومن بوده عمل صالح انجام داده اند، خدا وعده داده است که آنان را جانشین و خلیفه خود و وارثان زمین گرداند، همچنان که پیشینیان آنان را خلیفه قرار داد و دینشان را که برای آنان پسندیده وانتخاب کرده است، بی تردیدبه نفع آنان تمکن و قدرت خواهد بخشید و ترس و خوفشان را به امن و آرامش مبدل خواهد ساخت و...».

آنگاه در ادامه آیه شریفه حقیقتی را خاطرنشان می فرماید که برای هر انسان مسلمانی قابل تعمق و توجه ویژه و بخصوص برای مسوولان نظام و حکومت اسلامی ومومنان و صالحان، اخطاری تکان دهنده و جدی است. آنجا که می فرماید:

(...یعبدوننی و لا یشرکون بی شیئا و من کفر بعد ذلک فاولئک هم الفاسقون) (4) .

«... آنان مرا پرستش می کنند و بر من شریک و انبازی قائل نمی شوند و هرکس پس از این کفر ورزد، پس آنان افرادی فاسق و تبه کارند».


و در مورد دیگری می فرماید:

(الذین ان مکناهم فی الارض اقامواالصلاه و آتوا الزکاه و امروا بالمعروف ونهوا عن المنکر و لله عاقبه الامور) (5) .

«مومنان و صالحاانی که مظلوم گشته و برخی از آنان کشته شده از خانه ودیارشان اخراج شده بودند و خدا از آنان دفاع نمود و یاریشان کرد (6) کسانی هستندکه اگر قدرت و مکنت در روی زمین به آنان بدهیم، قیام به نماز کنند(نماز را برپادارند) و به اتیان و پرداخت زکات و مالیات اسلامی اقدام کنند و امر به معروف ونهی از منکر را احیاء نمایند و سرانجام همه امور برای خدا است ».

در هر دو آیه کریمه به واژه «مکنت » و قدرت تصریح گشته و در هر دو مورد،شکرانه این قدرت را توجه بیشتر به خدای متعال و عبادت او دانسته و کفران این نعمت بزرگ را موجب فسق و تبهکاری معرفی کرده است و در آیه دوم توجه و عبادت خدارا در اقامه و احیای نماز، زکات و امر به معروف و نهی از منکر، خلاصه و مشخص نموده است.

رسول اکرم(ص) می فرمایند:

«من امر بالمعروف و نهی عن المنکر فهو خلیفه الله فی ارضه و خلیفه رسوله وخلیفه کتابه » (7) .

«کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند، پس او خلیفه خدا در زمین و خلیفه رسول خدا و خلیفه کتاب خدا است ».

و من الله توفیق


†ɢα'§ : امر به معروف و نهی از منکر
۱۳٩٠/٩/۱۱ ٤:٢٢ ‎ب.ظ |- شازده کوچولو -| نظرات ()

ϰ-†нêmê§